Historia modowego geniusza - Ives Saint Laurent

person Opublikowane przez: Komis Label - Komis Marek Luksusowych list Kategoria: Wyjątkowe marki Data:

Obecnie nie sposób wyobrazić sobie świata mody bez odważnych i niegdyś nieco kontrowersyjnych projektów. YSL w bardzo młodym wieku zaczął przecierać szlaki swoim następcom, tworząc kolekcje ponadczasowe i zdecydowanie wyprzedzając swoje czasy. Trzeba było jednak wielkiego wysiłku i ogromnej determinacji, by w ogóle móc zaistnieć w tym świecie. Wcześniejsze lata oraz wydarzenia mające miejsce u szczytu sławy sprawiły, że życie tego skromnego człowieka dla wielu stało się inspiracją, ale również scenariuszem, którego nie napisałby najlepszy scenarzysta.

 

Yves Saint Laurent urodził się w Oranie w 1936 roku. Algieria już wtedy znajdowała się pod okupacją francuską, co spotykało się z wyraźnym sprzeciwem mieszkańców. Młody Yves nie chciał angażować się w polityczne kwestie. Od najmłodszych lat interesowało go tworzenie unikatowych ubrań. Z poświęceniem szkicował i projektował, a pierwsze realizacje trafiały do mamy oraz sióstr. Już wtedy spotykał się z pewnego rodzaju odrzuceniem ze strony rówieśników, według których jego zainteresowania były zbyt kobiece. Był odrzucony, dlatego ze wszelkich sił starał się przenieść do Paryża, który już wtedy cieszył się statusem stolicy mody i miejscem, w którym według własnego mniemania mógłby się odnaleźć w stu procentach. Mając zaledwie siedemnaście lat YSL przybywa do Paryża. Ze sobą ma niewiele, choć najważniejsza oczywiście jest teczka z projektami...

 

Udział w pierwszym kursie przynosi nieoczekiwane rezultaty. Młody i nikomu nieznany projektant zachwyca innowacyjnym podejściem do mody. Jego projekty robią furorę, a wygrana w konkursie na projekt koktajlowej sukienki sprawia, że redaktor naczelna Vogue aranżuje spotkanie z Christianem Diorem. Marzenia zaczynają się spełniać, a Laurent w końcu może poświęcić się prawy o której zawsze marzył i to pod okiem najwybitniejszego. Jest doceniany, a po nagłej śmierci Diora to właśnie jemu przypada poprowadzenie przedsiębiorstwa i wyciągnięcie go z finansowych tarapatów. Jego kolekcja okazuje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W kolejnych sezonach nie udało mu się powtórzyć tego sukcesu. I właśnie wtedy, w centrum zawodowych wydarzeń w życiu YSL pojawia się tak zwany grom z jasnego nieba.

 

W latach pięćdziesiątych otrzymuje powołanie do wojska w związku z francusko-algierską wojną. W koszarach czekają go poniżenia ze strony żołnierzy i kompletny brak akceptacji homoseksualnej orientacji. Współtowarzysze postanowili zgotować YSL prawdziwe piekło, co kończy się poważnym załamaniem nerwowym i pobytem w szpitalu psychiatrycznym. YSL poddawany jest terapii elekstrowstrząsowej, która ma pomóc uporać się z homoseksualizmem i sprawić, że stanie się normalnym człowiekiem. W tym okresie dowiaduje się również, że dom mody Christiana Diora zerwał z nim kontrakt.

 

Po wyjściu ze szpitala Yves Saint Laurent za namową partnera decyduje się na założenie własnego przedsiębiorstwa. Po wielu perturbacjach pomysł wszedł w życie, a projektant w końcu mógł swobodnie tworzyć. Tym razem nikt nie spoglądał na projekty z niepokojem, zastanawiając się, czy świat jest gotów na takie realizacje. YSL tworzył odważne kolekcje dla kobiet, które nie obawiają się innowacji. Jego projekty nie zawsze spotykały się z akceptacją, aczkolwiek nie można odmówić mu tego, że miał osobliwe podejście do mody, na które wówczas świat nie mógł być w pełni gotowy. Szokował i bezustannie zaskakiwał. Jednocześnie w prywatnym życiu pozostawał introwertycznym i nieśmiałym mężczyzną, dla którego moda była najważniejszym elementem życia.

 

Obejrzyj na naszym sklepie dostępne przedmioty z marki Saint Laurent.

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwsza!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło