Aktywne filtry

Koturny to bardzo ciekawe buty, które wręcz uwielbiane są przez kobiety ze względu na swój bardzo atrakcyjny wygląd oraz wygodę ich noszenia. Mimo iż sama ich budowa w wielu przypadkach nie różni się zbytnio od siebie, buty te mogą być naprawdę bardzo mocno zróżnicowane, przez co możemy w swojej kolekcji posiadać nawet bardzo wiele modeli koturnów, przy czym każdy z nich może być dopasowany do innej stylizacji ze względu na przykład na konkretny wzór bądź kolor ujęty na butach. Często także koturny mogą różnić się od siebie sposobem zapięcia, bądź nawet brakiem zapięcia – wszystko to oczywiście zależy od tego, jakich konkretnie butów potrzebujemy i w jakim celu chcemy je zakupić. Co ciekawe, koturny to buty, które są zazwyczaj nawet na dość wysokim podwyższeniu, jednak mimo to wyróżniają się dość sporą wygodą ich noszenia, za co przede wszystkim uwielbiane są przez wiele osób. Są to buty idealne do chodzenia w nich na przykład na co dzień do pracy lub na uczelnię, ale również można je zakładać na specjalne i wyjątkowe okazje, a wszystko dlatego, iż są to buty niezwykle uniwersalne, w których zawsze można wyglądać nieco bardziej elegancko, nie tracąc przy tym na wygodzie.

Dlaczego buty na koturnie są aż tak lubiane przez wielu?

Buty na koturnie są butami niezwykle wygodnymi i eleganckimi, przez co ładnie prezentują się na kobiecych nogach i także w odpowiedni sposób je eksponują, przez co każda kobieta wygląda lekko w takich butach. Tak jak już wcześniej wspomniano, koturny, mimo iż są eleganckie, są także niezwykle wygodne, a wszystko dlatego, iż różnią się dość mocno swoją budową od innych podwyższanych butów, na przykład szpilek. W butach na koturnie podwyższana jest często cała powierzchnia podeszwy buta, przy czym w miejscu pod piętą jej wysokość jest najwyższa. Całą tę podwyższaną powierzchnię podeszwy buta nazywamy właśnie koturnem. Taki sposób podwyższenia buta sprawia, iż sam but jest niezwykle solidny, nie chwieje się przy chodzeniu i właśnie ten fakt zapewnia tak wielką wygodę noszenia tych butów. Choć za wygodę jest także odpowiedzialne wyprofilowanie górnej części buta, gdyż często jest ona otwarta, a więc stopa złapana jest tylko wokół kostki oraz przy palcach, podobnie jak sandały, co zapewnia sporą wygodę użytkowania. Nie zawsze koturny są otwartymi butami, choć nawet jeśli nie są, i tak trzymają one dość mocno stopę, przez co palce oraz cała stopa nie jest aż tak mocno spięta jak w przypadku, chociażby szpilek. Jeśli chodzi o opięcie buta wokół kostki, najczęściej jest to rozwiązane za pomocą zapięcia bądź wiązania, aczkolwiek występują także takie modele koturnów, w które można wsunąć stopę i trzyma się w nich ona bez żadnego zapięcia. W dzisiejszych czasach istnieje tak naprawdę bardzo wiele różnorodnych modeli koturnów, które możemy dopasować według swoich własnych preferencji na przykład pod względem koloru, materiału, z którego są one wykonane, wysokości koturnu, bądź też budowy samego buta. Co ciekawe, możemy znaleźć buty na koturnie na różne okazje, zarówno jeśli chodzi o modele bardziej eleganckie, jak i nawet te sportowe. Dzięki temu praktycznie każdy z nas może znaleźć wśród tych butów coś dla siebie i wybrać odpowiadający swoim preferencjom model. Co więcej, jako iż są to buty niezwykle uniwersalne, z powodzeniem można w nich chodzić zarówno na co dzień, jak i ubierać je tylko na te wyjątkowe okazje.

Ciekawa historia koturnów

Zdecydowanie warto wspomnieć o tym, skąd tak naprawdę w dzisiejszych czasach wzięły się koturny, gdyż mają one naprawdę bardzo ciekawą historię. Nie są to bowiem buty, które powstały po to, by kobiety elegancko w nich wyglądały. Niektórych może więc zaskoczyć fakt, iż buty te zostały stworzone dla… mężczyzn. Otóż to! Buty, które dziś niezwykle mocno kojarzą się nam z kobiecością i eleganckim delikatnym, wręcz dziewczęcym wyglądem, wcale nie zostały wymyślone z przeznaczeniem dla kobiet. Otóż  koturny tak naprawdę sięgają czasów, kiedy to w starożytnej Grecji dość znane były sztuki teatralne przedstawiane przez aktorów w otwartych amfiteatrach. Jako iż architektura tychże teatrów zapewniała dość spore oddalenie aktorów od publiczności, aktorzy musieli radzić sobie na różne sposoby, by być dobrze widoczni oraz dobrze słyszalni przez swoją publikę. To właśnie dlatego powstały koturny – by zapewnić aktorom lepszą niż dotychczas widoczność dzięki ich podwyższeniu o kilka centymetrów. Warto też wspomnieć, iż w tamtych czasach aktorami byli tylko i wyłącznie mężczyźni, stąd też koturny były wynalazkiem dla mężczyzn. Z kolei po czasach starożytnych kolejne historyczne wzmianki o tych butach donoszą dopiero o okresie XVI wieku, kiedy to buty na koturnie przeznaczone były tylko dla zamożnej części społeczeństwa. Kiedy więc koturny stały się tak naprawdę rozpowszechnione i popularne wśród wielu kobiet? Otóż stało się to dopiero pod koniec XX wieku. To właśnie wtedy zaczęto nosić te buty na co dzień i nie tylko, a co więcej, były one już wtedy przeznaczone dla wszystkich osób, które tylko miały ochotę je nosić.

Koturny

Nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło